Boka webbdemo
InfoCaption - Guide-verktyget elearning microlearning nanolearning

InfoCaption

Ett revolutionerande verktyg för skapande av interaktiva,
visuella guider för era medarbetare.

Med InfoCaption skapas:
transparent-green-checkmark-theGuider
transparent-green-checkmark-theLearning
transparent-green-checkmark-thMicrolearning
transparent-green-checkmark-thNanolearning
transparent-green-checkmark-thProcessflöden

Hurdå?

Med hjälp av InfoCaption kan du:


N

Visa hur man jobbar i system - steg för steg

N

Lösa supportärenden med hjälp av guider som alltid är tillgängliga

N

Utbilda medarbetare med webbaserade kurser

N

Informera om nya arbetssätt med filmer och handböcker

N

Göra kunskapstester som säkrar att alla har koll på läget

N

Förklara flöden med hjälp av processdiagram


Kumla kommun berättar mer



InfoCaptions olika delar

Guide

Guiderna är kärnan i InfoCaption och det allting bygger på. Det är tydliga instruktioner som du snabbt och enkelt skapar själv. Med hjälp av film, bilder och text förklarar dina guider hur man ska arbeta. Guiderna kan presenteras på en söksida, en portal eller integrerat på ert eget intranät. Oavsett hur de presenteras har de en sak gemensamt – de är levande dokument som alltid hålls uppdaterade och aktuella.


Track

Med hjälp av Track kan du följa upp användandet av guiderna på individnivå, och med enkla medel se vad användarna har lärt sig. Genom koppling till er användarkatalog presenteras information om vilka guider användarna tittat på, och vilka tester de klarat av.

Process

Om du vill få ut ännu mer av dina guider och ta ert InfoCaption till en ny nivå, kan du välja att lägga till Process. Med hjälp av process får din verksamhet helt nya möjligheter att på ett okomplicerat sätt beskriva hur ni arbetar. Processerna ritas direkt i webbläsaren och eftersom de sparas i länkar kan de enkelt redigeras och hållas uppdaterade. Med hjälp av guider beskriver processerna inte bara ingående aktiviteter utan också hur aktiviteterna ska utföras.


Våra kunder berättar

InfoCaption har implementerats i tusentals projekt inom offentlig sektor, näringsliv och hos systemleverantörer. Till höger berättar några av våra kunder hur InfoCaption hjälper deras verksamheter att fungera bättre.



Exempel på kunder


InfoCaption AB

InfoCaption startades 2002 och är ett svenskt programvaruföretag med 17 medarbetare i Stockholm, Göteborg, Oslo och Sandviken. Vår lösning för kunskapstöd InfoCaption hjälper hundratals verksamheter att fungera bättre varje dag.

Vår filosofi

  • Enkla lösningar på komplexa problem
  • Utveckla mot verkliga behov
  • Hanterbara delar åt gången
  • Full nytta från dag ett


Medarbetare

Nils Jansson

Nils Jansson

VD

nils.jansson@infocaption.com +46 705 13 69 94

Havar Ameen

Havar Ameen

Utvecklingsansvarig

havar.ameen@infocaption.com +46 704 30 09 06

Filip Bång

Filip Bång

Utvecklare

filip.bang@infocaption.com +46 706 27 25 27

Petter Lundqvist

Petter Lundqvist

Produktexpert och kundcoach

petter.lundqvist@infocaption.com +46 738 48 84 89

Morten Spaniland

Morten Spaniland

Country Manager Norge

morten.spaniland@infocaption.com +47 917 57 682

Stefan Ekeroth

Stefan Ekeroth

Produktansvarig

stefan.ekeroth@infocaption.com +46 702 55 22 66

Adam Eriksson

Adam Eriksson

Supportansvarig

adam.eriksson@infocaption.com +46 706 27 29 31

Robin Larsson

Robin Larsson

Utvecklare

robin.larsson@infocaption.com +46 73 0303 945

Emma Jerklind

Emma Jerklind

Produktexpert och kundcoach

emma.jerklind@infocaption.com 0702-70 22 21

Malin Lundqvist

Malin Lundqvist

Kundansvarig

malin.lundqvist@infocaption.com +46 0705 52 82 28

Zid Eriksson

Zid Eriksson

Utvecklare och support

zid.eriksson@infocaption.com +46 702 75 75 21

Zakaria Sabra

Zakaria Sabra

Utvecklare

zakaria.sabra@infocaption.com +46 735 32 74 33

Niklas Rosén

Niklas Rosén

Produktexpert och kundcoach

niklas.rosen@infocaption.com +46 702 62 59 32

John Scheja

John Scheja

Tekniskt ansvarig

john.scheja@infocaption.com +46 709 68 90 23

Peter Jäderlund

Peter Jäderlund

Utvecklare

peter.jaderlund@infocaption.com +46 734 22 45 45

Magnus Nilsson

Magnus Nilsson

Utvecklare

magnus.nilsson@infocaption.com +46 702 60 31 22

Elin Lundqvist

Elin Lundqvist

Produktexpert och kundcoach

elin.lundqvist@infocaption.com +46 730 75 68 08