InfoCaptions olika delar

Guide

Guiderna är kärnan i InfoCaption och det allting bygger på. Det är tydliga instruktioner som du snabbt och enkelt skapar själv. Med hjälp av film, bilder och text förklarar dina guider hur man ska arbeta. Guiderna kan presenteras på en söksida, en portal eller integrerat på ert eget intranät. Oavsett hur de presenteras har de en sak gemensamt – de är levande dokument som alltid hålls uppdaterade och aktuella.


Track

Med hjälp av Track kan du följa upp användandet av guiderna på individnivå, och med enkla medel se vad användarna har lärt sig. Genom koppling till er användarkatalog presenteras information om vilka guider användarna tittat på, och vilka tester de klarat av.

Process

Om du vill få ut ännu mer av dina guider och ta ert InfoCaption till en ny nivå, kan du välja att lägga till Process. Med hjälp av process får din verksamhet helt nya möjligheter att på ett okomplicerat sätt beskriva hur ni arbetar. Processerna ritas direkt i webbläsaren och eftersom de sparas i länkar kan de enkelt redigeras och hållas uppdaterade. Med hjälp av guider beskriver processerna inte bara ingående aktiviteter utan också hur aktiviteterna ska utföras.


Våra kunder berättar

InfoCaption har implementerats i tusentals projekt inom offentlig sektor, näringsliv och hos systemleverantörer. Till höger berättar några av våra kunder hur InfoCaption hjälper deras verksamheter att fungera bättre.


Månadens guide – november

Den här månaden har InfoCaption valt att lyfta fram en guide skapad av Jordbruksverket, som visar hur man ansöker om projekt- och företagsstöd. InfoCaption fastnade för guiden eftersom den är inspelad i ett lagom tempo med tydligt förklarande textrutor där det behövs....
Läs mer

Månadens guide – oktober

Servicecenter i Sundsvalls kommun har skapat månadens guide, som instruerar i hur man registrerar avvikelser med hjälp av e-tjänster i systemet Flexite. Bilden till höger visar hur kommunen har länkat till guiden från sin hemsida, sundsvall.se, för att ge...
Läs mer
guideportalstor

Välkommen på guideportalfrukost 23/11

För dig som är sugen på InfoCaptions nyhet guideportal ordnar vi på InfoCaption ett frukostmöte på vårt kontor i Stockholm. Klicka här för mer information.
Läs mer
lonnsforhandling

Årets guide 2016 – röstningen är avslutad

Under InfoCaptions användarkonferens 29-20 september korades vinnaren av Årets guide 2016: Lønnsforhandlingsmodulen från Evry. Några kommentarer som guiden fick var: ”Enkel, intuitiv och snygg guide.” ”Modulen används av många olika användare, med...
Läs mer

Exempel på kunder


InfoCaption AB

InfoCaption startades 2002 och är ett svenskt programvaruföretag med 17 medarbetare i Stockholm, Göteborg, Oslo och Sandviken. Vår lösning för kunskapstöd InfoCaption hjälper hundratals verksamheter att fungera bättre varje dag.

 

Vår filosofi

  • Enkla lösningar på komplexa problem
  • Utveckla mot verkliga behov
  • Hanterbara delar åt gången
  • Full nytta från dag ett


Medarbetare

Nils Jansson

Nils Jansson

VD

nils.jansson@infocaption.com +46 705 13 69 94

Havar Ameen

Havar Ameen

Utvecklingsansvarig

havar.ameen@infocaption.com +46 704 30 09 06

Peter Jäderlund

Peter Jäderlund

Utvecklare

peter.jaderlund@infocaption.com +46 734 22 45 45

Robin Larsson

Robin Larsson

Utvecklare

robin.larsson@infocaption.com +46 73 0303 945

Elin Lundqvist

Elin Lundqvist

Produktexpert och kundcoach

elin.lundqvist@infocaption.com +46 730 75 68 08

Stefan Ekeroth

Stefan Ekeroth

Produktansvarig

stefan.ekeroth@infocaption.com +46 702 55 22 66

Adam Eriksson

Adam Eriksson

Supportansvarig

adam.eriksson@infocaption.com +46 706 27 29 31

Filip Bång

Filip Bång

Utvecklare

filip.bang@infocaption.com +46 706 27 25 27

Emma Jerklind

Emma Jerklind

Produktexpert och kundcoach

emma.jerklind@infocaption.com 0702-70 22 21

Morten Spaniland

Morten Spaniland

Country Manager Norge

morten.spaniland@infocaption.com +47 917 57 682

Malin Lundqvist

Malin Lundqvist

Kundansvarig

malin.lundqvist@infocaption.com +46 0705 52 82 28

Jonatan Saari

Jonatan Saari

Supportmedarbetare

jonatan.saari@infocaption.com +46 703 41 61 69

Zakaria Sabra

Zakaria Sabra

Utvecklare

zakaria.sabra@infocaption.com +46 735 32 74 33

Niklas Rosén

Niklas Rosén

Produktexpert och kundcoach

niklas.rosen@infocaption.com +46 702 62 59 32

John Scheja

John Scheja

Tekniskt ansvarig

john.scheja@infocaption.com +46 709 68 90 23

Zid Eriksson

Zid Eriksson

Utvecklare och support

zid.eriksson@infocaption.com +46 702 75 75 21

Magnus Nilsson

Magnus Nilsson

Utvecklare

magnus.nilsson@infocaption.com +46 702 60 31 22

Petter Lundqvist

Petter Lundqvist

Produktexpert och kundcoach

petter.lundqvist@infocaption.com +46 738 48 84 89

v

Ring oss

08-27 15 45

u

Se supportportal

infocaption.com/support